• 2001-12-17

Pastelowy marynista

Trwa wystawa obrazów Witolda Lubinieckiego, uznawanego za jednego z najciekawszych polskich marynistów. Jego najnowsza ekspozycja “Lofoty – Norwegia” jest zaprezentowana w usteckiej filii Bałtyckiej Galerii Sztuki.

W ramach wystawy można zobaczyć pejzaże norweskich fiordów. Obrazy są pastelowe, słodkie aż do bólu.

Witold Lubiniecki (ur. 1940) ukończył studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dyplom uzyskał w 1964 roku w pracowni malarstwa prof. Stanisława Borysowskiego. Brał udział w 130 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, m.in. w Danii, Niemczech, Jugosławii, Holandii, Szwecji, Włoszech. Zaprezentował 37 wystaw indywidualnych w kraju i w Niemczech.

Prace Lubinieckiego znajdują się w zbiorach muzealnych (Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku i Muzeum Miejskim w Kappeln w Niemczech), słupskim, koszalińskim i opolskim BWA oraz kolekcjach prywatnych.

Wielokrotnie honorowany, artysta jest m.in. laureatem drugiej nagrody w konkursie malarstwa marynistycznego w Fiera di Ostelato we Włoszech. Za działalność artystyczną i społeczną został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. Jest też laureatem Nagrody Ministra Kultury i Sztuki, został trzykrotnie wyróżniony nagrodą wojewody słupskiego. Witold Lubiniecki był też stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki.

Ekspozycję będzie można oglądać do 20 stycznia 2002.

Dodaj komentarz