• 2001-12-08

Architektura Ericha Mendelsohna

Rysunki, modele, projekty oraz fotografie niemieckiego architekta Ericha Mendelsohna można oglądać od wczoraj na wystawie: "Erich Mendelsohn – dynamika i funkcja" w Galerii Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie.

Erich Mendelsohn (1887 – 1953) urodził się w Olsztynie, w żydowskiej rodzinie modystki i kupca. Studiowała w Berlinie i Monachium. Początkowo ulegał wpływom ekspresjonizmu i futuryzmu, jak o tym świadczą zachowane w szkicach wizje wielkich budowli fabrycznych o niekonwencjonalnych formach i energicznych, żywiołowych liniach. W latach dwudziestych i trzydziestych, tworzył wykorzystując stal, żelbet i szkło.

Mendelsohn zaprojektował m.in: fabrykę kapeluszy w Luckenwalde, domy towarowe w Stuttgarcie, Chemnitz, we Wrocławiu i Gliwicach. Po opuszczeniu hitlerowskich Niemiec udał się na emigrację do Anglii i USA, gdzie wznosił budynki administracyjne, synagogi, szkoły i domy jednorodzinne.

Wystawa została ułożona chronologicznie, tak aby zwiedzający mogli prześledzić i porównać rozwój Mendelsohna, od wczesnego okresu twórczości do ostatnich lat życia.

Ekspozycji będą towarzyszyć również dyskusje, do których zaproszono architektów oraz wybitnych znawców twórczości Mendelsohna. M.in: dr Itę Heinze-Greenberg, która wygłosi odczyt: "Erich Mendelsohn – człowiek wschodu z Prus Wschodnich. Życie i twórczość".

Wystawę można oglądać do 15 stycznia 2002.

Dodaj komentarz