• 2001-11-30

Aborygeni Australii

Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie oraz Ambasada Australii w Warszawie zapraszają na wystawę: “Ramingining, Aborygeni Australii” – fotografia Jadwigi Hadryś oraz rzeźby Marii Kuczyńskiej inspirowane sztuką Aborygenów.

Wystawa Ramingining – Aborygeni Australii jest efektem kilkumiesięcznego pobytu Jadwigi Hadryś w samym sercu Ziemi Arnhema – wysuniętego daleko na północ skrawka Australii należącego do pierwotnych mieszkańców tego kontynentu.

Ramingining jest małą osadą, gdzie lokalni artyści wytwarzają modne ostatnio na całym świecie aborygeńskie instrumenty muzyczne, plecionki oraz obrazy malowane glinkami na korze. Obecnie osada Ramingining liczy około 50 domów, prawie połowa mieszkańców Ramingining to artyści, których dzieła obejrzeć można w czołowych galeriach i muzeach australijskich.

Na szczególną uwagę zasługują cykle dokumentacyjne poświęcone wybranym dziedzinom tradycyjnej twórczości – takich jak malarstwo na korze, produkcja digeridoo, plecionki z pandanusa.

Wystawę można oglądać w PGS w Sopocie do 5 grudnia 2001.

Komentarze (4) do artykułu “Aborygeni Australii”

 1. Marian

  Mam pytanie,
  czy jest polski odpowiednik angielskiego terminy walkabout odnoszący się do aborygeńskiego rytuału. Był nawet film pod tym tytułem, chyba angielski.
  Będę wdzięczny za informację.

 2. Marian

  Walkabout – angielskie słowo oznaczające aborygeński rytuał. Jak to jest po polsku.
  Będe wdzięczny za odpowiedź.

 3. Oracle

  Może obchód?

 4. Oracle

  Oczywiście z dopiskiem o jaki “obchód” chodzi…

Dodaj komentarz