• 2001-11-09

Taaaka Ryba

W Muzeum Plakatu w Wilanowie można oglądać wystawę “Wiktor Górka, czyli taaaka Ryba!”. Zebrano na niej 200 prac artysty.

Wiktor Górka studiował na Wydziale Malarskim ASP w Krakowie u Tadeusza Kantora. Przeniósł się jednak na projektowanie graficzne do Jerzego Karolaka. Jeszcze na studiach z powodzeniem zajął się plakatem – w 1949 roku wygrał ogólnopolski konkurs na plakat promujący plan sześcioletni.

Później były zaangażowane “Młodzież zdobywa zawód” czy “Cały naród buduje swoją stolicę”, plakaty cyrkowe z wiotkimi linoskoczkami, reklamy Jazz Jamboree, Wyścigów Pokoju, Pan Twardowski na kogucie zachęcający do latania LOT-em i to, czego Górka robił najwięcej – plakaty filmowe. “Zmierzch Bogów” Viscontiego czy “Spartakus” Kubricka, ale też nieznany dziś “Szeregowiec Browkin” czy “Dziewczyna z gitarą”. W ślad za kolejnymi pracami szły nagrody na festiwalach w Karlowych Warach, Berlinie, Lipsku, Ottawie, Warszawie…

Od 1970 r. przez 20 lat pracował w Meksyku na uniwersytetach i uczelniach artystycznych oraz na zamówienie tamtejszych firm. Teraz artysta mieszka w Warszawie, zajmując się ilustrowaniem książek.

Dodaj komentarz