• 2001-09-22

Rzemiosło artystyczne Wielkiej Brytanii

Rezydencja “Księży Młyn” i Muzeum Sztuki w Łodzi zapraszają do oglądania wystawy pt. “Time for Tea” – rzemiosło artystyczne Wielkiej Brytanii. Wystawa została przygotowana przez The British Council i potrwa do 7 października 2001.

Ekspozycja obejmuje ponad 80 czajniczków do parzenia herbaty, które obrazują rozwój wzornictwa i rzemiosła ceramicznego Wielkiej Brytanii na przestrzeni minionego stulecia.

Wystawa ta ilustruje równocześnie dwa główne nurty wspomnianego rzemiosła ceramikę rękodzielniczą, unikatową oraz wzory projektowane na skalę przemysłową.

Prezentacje rozpoczynają projekty pochodzące z pierwszych dekad XX wieku, autorstwa Bernarda Leacha i jego następców: synów i wnuków.

Ekspozycję uzupełniają wzory projektowane przez rodzinę Cardew, której senior, Michael Cardew studiował przez dwa lata wraz z Bernardem Leachem i podobnie jak on uznany jest za jednego z najważniejszych ceramików brytyjskich, a jego prace prezentowane były w wielu krajach świata i wchodzą w skład ważnych narodowych kolekcji.

Łącznie zobaczyć można prace kilkudziesięciu projektantów.

Kuratorami wystawy są: Diana Eccles i Joanna Gutteridge (The British Council) oraz kustosz Dorota Berbelska (Muzeum Sztuki w Łodzi).

Dodaj komentarz