• 2001-05-24

Sybille 2000

W ubiegłym tygodniu w Międzynarodowym Dniu Muzeów wręczono Sybille 2000 – wyróżnienia dla najlepszych wydarzeń muzealnych. Uroczystość odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie.

Grand Prix tegorocznej edycji Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku otrzymała wystawa “Wawel 1000-2000″ zorganizowana przez Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Archidiecezjalne i Bazylikę Metropolitalną w Krakowie.

W kategorii wystaw sztuki główną nagrodę przyznano Muzeum Narodowemu w Kielcach za ekspozycję “Ornamenta Ecclesiae – Sztuka sakralna diecezji kieleckiej”, a w kategorii “wystaw historycznych, biograficznych i literackich” Muzeum Narodowemu we Wrocławiu za “Ornamenta Silesiae – Tysiąc lat rzemiosła artystycznego na Śląsku”.

Sybilla za wystawę etnograficzną przypadła oddziałowi Muzeum Narodowego we Wrocławiu za ekspozycję “Śląsk, Schlesien, Slezsko – Przenikanie kultur”.

W dziedzinie publikacji pierwszą nagrodą uhonorowano katalog “W kręgu wileńskiego klasycyzmu” Muzeum Narodowego w Warszawie, a za dokonania z zakresu działalności naukowej – “Ikonografię kościoła Mariackiego i placu Mariackiego, Małego Rynku, ulic Mikołajskiej, Siennej i św. Krzyża” Muzeum Narodowego w Krakowie.

Za najlepsze dzieło z zakresu konserwacji uznano całościowe odnowienie Zamku Królewskiego na Wawelu wraz z rekonstrukcją nawierzchni dziedzińca arkadowego.

W kategorii programu oświatowo-wychowawczego główną nagrodę otrzymało Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce za program “Sól dla Rzeczypospolitej”.

Dodaj komentarz