• 2000-11-15

Europalia 2001

Najwiekszą prezentacją kultury na naszym kontynencie są Europalia. Po raz pierwszy zorganizowano je w 1969 roku.

Trwają trzy miesiące, od października do grudnia każdego roku, na terenie całej Belgii, ale i w Luksemburgu i Holandii. Organizatorem imprezy jest fundacja Europalia International.

Autorem koncepcji programowej polskiej prezentacji na Europaliach 2001 jest prof. dr hab. Jacek Purchla, dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie. W tworzeniu pomysłu pomagał mu Tadeusz Chruścicki.

Największym wydarzeniem na Europaliach są tradycyjne wystawy sztuki. “Rzeczpospolita i Korona Polska” to tytuł pierwszej wystawy, którą przygotowuje Polska, a której kuratorem będzie profesor Zdzisław Żygulski junior, producentem zaś Muzeum Narodowe w Krakowie.

Tematem drugiej mają być powikłane losy polskie w ostatnim stuleciu, pokazane przez pryzmat symbolizmu. Te wystawę ma zrealizować Zamek Królewski w Warszawie, kuratorem będzie Agnieszka Morawińska. Pozostałe ekspozycje zaprezentują polską sztukę XIX i XX wieku – od Michałowskiego, po Kantora i Abakanowicz. To mają być prezentacje monograficzne. Osobne przeglądy przygotują muzea z Łodzi i Wrocławia.

W polskim programie muzycznym, który opracowała Lidia Geringer d’Oedenberg, dyrektor Wratislavii Cantans, poza dziełami największych kompozytorów, jak Krzysztof Penderecki i Henryk Mikołaj Górecki, znalazła się oferta jazzowa, rockowa i folk.

Jeżeli chodzi o polski program teatralny, to będzie on koordynowany przez Krystynę Meissner, m. in. twórczynię Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego “Kontakt”. Wiecej szczegółów na ten temat już wkrótce. [j.z]

Dodaj komentarz