• 2000-08-29

Wystawa “Drogi do wolności”

Dzisiaj o godz. 10.00 w historycznej sali BHP Stoczni Gdańskiej nastąpi uroczyste otwarcie wystawy pt. “Drogi do wolności”.

Ekspozycja ta zorganizowana została w związku z dwudziestoleciem podpisania tzw. porozumień gdańskich.

Jedną z przesłanek projektu wystawy jest przypomnienie roli, jaką wydarzenia gdańskie odegrały w historii odchodzenia od ideologii komunizmu i znaczenia tych wydarzeń dla późniejszych przemian na geopolitycznej mapie Europy Wschodniej.

Inicjatorem i organizatorem wystawy jest Zarząd Miasta Gdańska i Fundacja Centrum Solidarności, koordynację i realizację projektu powierzono Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia.

Zasadniczą ideą wystawy jest przybliżenie odbiorcy kontekstu historycznego wydarzeń, które doprowadziły do powstania III Rzeczpospolitej Polski, zarysowanie w powojennej historii naszego kraju tradycji oporu wobec władzy komunistycznej, kształtowania się niezależnej myśli politycznej, kolejnych protestów społecznych i konfrontacji z władzą, historii wypracowywania form sprzeciwu wobec represyjnej rzeczywistości życia w PRL-u.

Dla przedstawienia tła kulturowego i obyczajowego zostaną zaprezentowane eksponaty świadczące o realiach życia w epoce PRL-u, m. in. rekonstrukcja typowego wnętrza sklepu z przełomu lat 70. i 80.

Podstawowym założeniem jest opracowanie wystawy, która w atrakcyjnej wizualnie formie miałaby przede wszystkim walor informacyjny dotyczący historii ruchu Solidarności, sięgając wstecz do wcześniejszych protestów społecznych w latach 1956, 1968, 1970 i 1976, poprzez relacje z wydarzeń roku 1980 i 1981 oraz okresu stanu wojennego i lata zamykające się datą 1989 roku.

Wystawa, która jest inauguracją projektu powstania Centrum Solidarności będzie prezentowana przez okres 3 lat w sali BHP, następnie w rozszerzonym kształcie zostanie przeniesiona do przyszłego Centrum Solidarności.

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR