• 2000-08-29

Międzynarodowe Triennale Grafiki

Około dwustu prac osiemdziesięciu artystów z blisko trzydziestu krajów jest obecnie eksponowanych na wystawie 3. Międzynarodowego Triennale Grafiki (MTG) “Kolor w grafice” w Galerii Sztuki “Wozownia” w Toruniu.

Międzynarodowe triennale grafiki “Kolor w grafice” istnieje w Toruniu od 1994 roku i wywodzi się z organizowanej od początku lat 80. imprezy zatytułowanej “Kolor w grafice”.

Do udziału w triennale zapraszani są przede wszystkim artyści z dorobkiem.

Na tegorocznym triennale najliczniejszą grupę stanowią prace twórców polskich, takich jak Janina Kraupe, Ryszard Gieryszewski, Jerzy Treliński, Rafał Strent, Bogumiła Pręgowska, Krystyna Garstka-Saran.

Wśród artystów zaproszonych ze świata są m. in. Getulio Alviani i Edoardo Landi (Włochy), Horst Bartnig i Willi Kissmer (Niemcy), Roman Duszek i Paul Steward (USA), Felix Rozen (Francja) czy Sergio Gonzales Tornero, jeden z najbardziej znanych przedstawicieli sztuki latynoamerykańskiej.

Z imprez, które towarzyszą triennale, najważniejszą jest eksponowana w Muzeum Okręgowym w Toruniu “Opera prima” – wystawa prac z kolekcji prof. Getulio Alvianiego z Mediolanu, artysty i krytyka sztuki.
Pokazano na niej po dwie grafiki, tj. pierwszą i ostatnią, każdego z trzydziestu czterech twórców, m. in. Josefa Albersa (Niemcy), Maxa Billa (Szwajcaria), Augusta Herbina (Francja), Henryka Stażewskiego (Polska) i Victora Vasarely (Węgry).

Tegorocznej edycji 3 MTG “Kolor w grafice” towarzyszy ekspozycja “Kolor w grafice polskiej”, na którą składają się prace Romana Cieślewicza, Aliny Kalczyńskiej, Janiny Kraupe i Haliny Chrostowskiej.

Wystawę można oglądać w Galerii Sztuki Współczesnej we Włocławku, natomiast w Galerii Związku Polskich Artystów Plastyków w Toruniu – ekspozycję “Maria Wąsowska. Przypomnienie” poświęconą twórczości jednej z inicjatorek “Koloru w grafice”.

Wystawę 3 MTG można oglądać do 8 października.

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR