• 2000-08-27

Polski witraż współczesny

W malowniczych gotyckich krużgankach klasztoru O.O. Dominikanów w Krakowie odbywa się aktualnie wystawa polskiej sztuki witrażowej.

Ekspozycja jest pierwszą próbą prezentacji współczesnej polskiej sztuki witrażowej w takim zakresie (około 30 wystawców), jak podsumowania osiągnięć w tej dziedzinie z okresu ostatnich kilkudziesięciu lat (1945-2000).

Wśród projektantów-wystawców wyróżnić można dwie grupy: “Seniorów” – artystów o wieloletnim bogatym dorobku twórczym i “Młode Talenty”.

Wśród pracowni witrażowych wyróżnić można te, które od wielu lat kontynuują tradycję rodzinną i artystyczną, jak również te, które powstały w ostatnim czasie.

Polska sztuka witrażowa była i pozostaje nadal przede wszystkim sztuką sakralną w 90%. Niemniej jednak polscy artyści projektują i realizują także witraże o tematyce świeckiej.

Przedmiotem wystawy są witraże, specjalnie zaprojektowane i wykonane w tym celu, mające obrazować “polską myśl współczesną” w tej dziedzinie sztuki oraz “credo artystyczne” ich twórców.

Wystawa ta będzie prezentowana w przyszłym roku (2001) we Francji.

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR