• 2000-07-28

Kraków Ignacemu Paderewskiemu

W Muzeum Historii Fotografii w Krakowie czynna jest wystawa pt. “Kraków Ignacemu J. Paderewskiemu w 90-tą rocznicę odsłonięcia Pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie oraz 140-tą rocznicę urodzin fundatora”.

Wystawa przybliża widzom postać wielkiego patrioty, artysty i polityka.
Przypomina również, że wsród wielu inicjatyw jakie podejmował wybitny pianista, było także ufundowanie w 1910 r. Pomnika Grunwaldzkiego, znajdującego się na Placu Jana Matejki w Krakowie.

Na wystawie ukazane są archiwalne zdjęcia i pamiątki z epoki (medale, wydawnictwa okolicznościowe, przedmioty), które ukazują Kraków w 1910 r. podczas obchodów rocznicy grunwaldzkiej.

Ekspozycja ta pozwala prześledzić historię jednego z najsłynniejszych krakowskich pomników od momentu odsłonięcia, poprzez okupację, ponowne odsłonięcie w 1976 r. aż do czasów obecnych.

Warto wspomnieć, że z okazji uroczystości 590. rocznicy bitwy pod Grunwaldem oraz 90. rocznicy odsłonięcia pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie wydany został również album “Kraków – Ignacemu J. Paderewskiemu”. Wspaniale ilustrowane wydawnictwo przedstawia losy fundatora i jego pomnika na tle dziejów miasta.

Dodaj komentarz