• 2000-07-13

Fotografie Josefa Koudelki

W krużgankach krakowskiego klasztoru oo. Dominikanów oglądać można cykl panoramicznych zdjęć jednego z najwybitniejszych współczesnych fotografów, Josefa Koudelki.

Cykl prac zatytułowany jest “Czarny trójkąt”.

Artysta jest Czechem a dziś obywatelem francuskim. Fotograficznego rzemiosła uczył się w latach 60. w Pradze, dokumentując przedstawienia w stołecznych teatrach.
W 1970 Koudelka na stałe opuścił Czechosłowację, osiedlając się najpierw w Wielkiej Brytanii, potem we Francji. Od 1971 r. jest członkiem prestiżowej agencji Magnum.

“Czarny trójkąt”, cykl prezentowany obecnie u oo. Dominikanów w Krakowie pokazuje górniczy region położony u podnóża Gór Krusznych w Czechach, zaliczany do najbardziej zniszczonych ekologicznie obszarów Europy.
Zdjęcia Koudelki powstawały w latach 1992 – 94, i właściwie nie ma na nich ludzi. Jeśli się pojawiają, są niewielkimi, nic nie znaczącymi plamkami, wtopionymi w rozległy krajobraz.

Organizatorem wystawy Josefa Koudelki w Krakowie jest IDEA – amerykańska International Debate Education Association, promująca wśród młodzieży idee tolerancji i demokracji.

Dodaj komentarz