• 2000-07-05

Jubileusz w Operze Kameralnej

Dzisiaj w Warszawskiej Operze Kameralnej obchodzony będzie podwójny jubileusz 75-lecia urodzin i 55-lecia pracy twórczej wybitnego polskiego scenografa Andrzeja Sadowskiego.

Uświetni go wykonanie opery buffa “La finta semplice” (Rzekoma naiwna) Wolfganga Amadeusza Mozarta, w ramach trwającego w Warszawie X Festiwalu Mozartowskiego.

Andrzej Sadowski, od lat związany z Warszawską Operą Kameralną ma w swoim dorobku około 400 realizacji scenograficznych w teatrach dramatycznych, operowych i telewizji.

Współpracował z inscenizatorami polskimi, a także zagranicznymi – m.in. niemieckimi, francuskimi, amerykańskimi, japońskimi, libańskimi, hiszpańskimi i rosyjskimi.

W dorobku Andrzeja Sadowskiego są opracowania scenograficzne do “Turonia” Żeromskiego (Teatr Ludowy, 1950-54), wielu spektakli w Teatrze Dramatycznym – m.in. “Tragedii optymistycznej” Wiszniewskiego (1955), “Romea i Julii” (1955), “Makbeta” (1960), “Romulusa Wielkiego” Duerrenmatta (1959) i “Medei” Eurypidesa (1962).

W warszawskim Ateneum stworzył scenografię m.in. do “Zamku” Kafki (1965) i “Ceny” Millera (1969). W jego dorobku jest również opracowanie scenograficzne “Borysa Godunowa” Musorgskiego (1983), “Strasznego dworu” Moniuszki (1995) i “Widm” w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie.

Wśród jego najsłynniejszych scenografii dla Teatru Wielkiego w Poznaniu były projekty do “Joanny na stosie” Honeggera, “Otella” Verdiego i jego “Requiem”, a także scenicznej wersji “Stabat Mater” Szymanowskiego.

Andrzej Sadowski jest członkiem Zarządu Sekcji Scenografii ZPAP. Należy do Międzynarodowej Organizacji Scenografów, Architektów i Techników Teatralnych.

Dodaj komentarz