• 2000-05-11

World Press Foto`2000

Dzisiaj w Centrum Kultury – Zamek w Poznaniu odbędzie się wernisaż fotograficznej kroniki świata – World Press Foto’2000.

W tegorocznym międzynarodowym konkursie współzawodniczyło 3981 fotografów ze 122 krajów, w tym 86 Polaków. Nadesłali ponad 42 tys. zdjęć.

Laureatem głównej nagrody – Zdjęcia Roku, został Duńczyk Claus Bjorn Larsen, autor portretu mężczyzny z twarzą pokrytą opatrunkami z albańskiego miasta, które jest skupiskiem uciekinierów z Kosowa.
Jury dziecięce uhonorowało nagrodą fotografię Norwega Haralda Hendena z obozu dla uchodźców Blace, na pograniczu Kosowa i Macedonii.

Polaka Tomasza Gudzowaty ponownie zdobył pierwszą nagrodę w kategorii “Natura i środowisko”. Do polskich akcentów w ekspozycji zaliczyć wypada także znakomite zdjęcie Jana Pawła II zrobione w Mariborze w Słowenii, autorstwa Gabriela Bouysa z AFP.

Tegoroczna ekspozycja będzie bardzo duża. Obok około dwustu prac z ostatniego konkursu znajdzie się przegląd fotografii, wybranych z ponad 45-letniego dorobku Fundacji World Press Photo, ze wszystkimi Zdjęciami Roku.
Ekspozycji towarzyszy po raz pierwszy polska edycja katalogu z bogatym wyborem nagrodzonych fotografii.

W poznańskim Zamku zdjęcia oglądać będzie można do końca maja, następnie ekspozycja prezentowana będzie w kilku innych polskich miastach.

World Press Foto’2000
Centrum Kultury – Zamek, Poznań
11-31.05.2000

Dodaj komentarz