• 2000-04-21

“Wniebowstąpienie” Szumowskiej w Cannes

Na tegorocznym 53. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes, który rozpoczyna się 10 maja, Polskę reprezentować będzie film Małgorzaty Szumowskiej pt. “Wniebowstąpienie”.
Film zostanie pokazany w konkursie dla młodych filmowców w “Sekcji młodych”, odbywającym się równolegle z głównym konkursem, w którym ocenia się filmy krótkometrażowe zrealizowane przez studentów szkół filmowych.
“Wniebowstąpienie” Małgorzaty Szumowskiej wysłała do Cannes Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Teatralna i Telewizyjna w Łodzi. Z 700 nadesłanych filmów wybrano 13.

Małgorzata Szumowska studiuje reżyserię w PWSFTiTV w Łodzi, przez ostatni rok była asystentką Henryka Kluby – rektora Filmówki. Nakręciła kilka filmów dokumentalnych, z których “Cisza” zdobyła 15 nagród na prestiżowych festiwalach filmowych na świecie. Współpracuje z I Programem TVP w cyklu “Czas na dokument”.

Młoda reżyserka mówi, że jej film pt. “Wniebowstąpienie” jest rodzajem poetyckiej impresji, opowiadającej o sytuacji człowieka w Europie Wschodniej po upadku muru berlińskiego. Współautorem scenariusza i operatorem filmu jest Michał Englert.

Obecnie autorka pracuje nad swoim filmem dyplomowym “Szczęśliwy człowiek”, którego realizację rozpocznie 5 maja na krakowskim Kazimierzu.

Dodaj komentarz