• 2000-04-07

Utopie Piotra Kowalskiego

W Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej "Manggha" 8 kwietnia odbędzie się otwarcie niezwykle interesującej wystawy pt: "Utopie Piotra Kowalskiego" – rzeźby, rysunki, projekty architektoniczne, obiekty.

Piotr Kowalski jest artystą francuskim pochodzenia polskiego.
Ukończył architekturę i nauki ścisłe w prestiżowym Massachusetts Institute of Technology w Cambridge (USA).
Po powrocie do Europy pracował w Paryżu jako architekt; rzeźbą zainteresował się już w latach 50., niejako równolegle z zainteresowaniami urbanistyką, architekturą eksperymentalną i sztuką w przestrzeni publicznej.

W 1961 r. otrzymał pierwszą nagrodę w międzynarodowym konkursie na budynek dworca kolejowego w Tunisie. W tym samym roku przygotował swoją pierwszą wystawę indywidualną – w Maison des Beaux-Arts w Paryżu.
W latach następnych brał udział w kilkunastu projektach artystycznych rocznie, wśród których były wystawy indywidualne i zbiorowe w najbardziej prestiżowych galeriach i muzeach na całym świecie. Zdobył też wiele znaczących nagród w dziedzinie architektury i urbanistyki, stypendiów naukowych i artystycznych.

W 1968 r. reprezentował Francję na 34. Biennale w Wenecji. W latach 1978-85 pracowal w Center for Advanced Visual Studies w MIT jako stypendysta Fundacji Rockefellera – prowadził tam niezależną pracownię, otrzymującą środki na badania naukowe i działalność artystyczną.

Piotr Kowalski począwszy od lat 70. realizuje liczne projekty plenerowe, aranżacje urbanistyczne i monumentalne rzeźby w przestrzeni miejskiej, m.in. we Francji, Austrii, Szwajcarii, USA, Danii, Niemczech i Japonii.
Jako artysta poszukuje rozwiazań z przestrzeni nauk ścisłych: optyki, kinetyki, matematyki, logiki matematycznej, geometrii analitycznej.
To, co wizualne lub nawet estetyczne, wiąże się w jego twórczości z tym, co teoretyczne, filozoficzne, skoncentrowane wokół idei – pierwsze czestokroć wynika z drugiego.

Dodaj komentarz