• 2000-03-25

Festiwal Filmów Francuskich

VII Festiwal Filmów Francuskich rozpocznie się 31 marca w Warszawie i potrwa do 9 kwietnia. Przegląd zatytułowany jest: “Wiosna 2000″. Będzie można zobaczyć na nim 10 filmów reprezentatywnych dla współczesnej kinematografii francuskiej.
Tegoroczny festiwal otworzy film “W górę serca” w reż. Solveiga Anspacha. Następnie zaprezentowane zostaną: “Dzieci wieku” w reż. Diane Kurys – historia miłosnego związku George Sand i Alfreda de Musseta z Juliette Binoche w roli głównej, “Bestia w ludzkiej skórze” w reż. Helene Angel, “Nocny wiatr” Phillipe’a Garrela z Catherine Deneuve, głośna komedia Gabriela Aghiona “Libertyn” o przeżyciach miłosnych Diderota, obyczajowa opowieść “Kto oskubie księżyc” Christine Carriere, “Karnawał” w reż. Thomasa Vincenta, francusko – polska koprodukcja “Podróże” w reż. Emmanuel Finkiel, “Nie bać się życia” Noemie Lvovsky oraz dla młodych widzów film animowany Michela Ocelota “Kirkou i czarownica”.
W ramach Festiwalu odbędzie się także retrospektywa filmów Roberta Bressona – jedenego z mistrzów kina francuskiego, który stworzył własny i niepowtarzalny styl filmowy. Wybitny reżyser i scenarzysta zmarł w 1999 r. Dla potrzeb przeglądu Filmoteka Narodowa zorganizowała renowację 6 czarno-białych filmów tego twórcy. Projekcje filmów odbędą się w multipleksie Silver Screan przy ul. Puławskiej.
Organizatorem Festiwalu jest Ministerstwo Kultury Francji, Ambasada i Instytut Francuski w Warszawie oraz Filmoteka Narodowa.

Dodaj komentarz