• 2000-03-14

Wystawa Marty Deskur

W krakowskiej Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki 10.03.2000 otwarto wystawę pt.: “Marta Deskur. Rodzina”.
Marta Deskur to jedna z najbardziej uznanych artystek młodego pokolenia.
Ukończyła Ecole des Beaux Arts w Aix-en-Provence we Francji w 1988 roku, od kilku lat mieszka i tworzy w Krakowie. Jej wszechstronna twórczość, obejmująca fotografię, film video, instalację i malarstwo, w zgodnej opini krytyków uchodzi za jeden z najciekawszych przejawów sztuki opartej na kobiecej wrażliwości i specyficznym postrzeganiu świata.
“Rodzina” jest pierwszą tak dużą wystawą artystki w Krakowie. Składa się z najnowszych prac artystki, ze szczególnym uwzględnieniem obszernego projektu pt. “Rodzina”, nad którym Marta Deskur pracowała od ubiegłego roku. To cykl kilkudzięciu fotografii przedstawiających grupę osób powiązanych ze sobą fikcyjną siatką genealogiczną. Podzielony jest on na kilka sekwencji, z których każda stanowi osobną opowieść. Każda z nich jest przedstawiona za pomocą fotografii uzupełnianej obrazem video oraz dźwiękiem.
Wystawa przedstawia typowe sytuacje, zwykłe codzienne czynności i rutynę wykonywanych obowiązków, przy czym sytuacje te są pretekstem do pokazania najistotniejszych relacji międzyludzkich. Bohaterem jest człowiek nie jako wyizolowana ze społeczeństwa jednostka, ale jako osoba powiązana z innymi osobami skomplikowaną siatką uczuć, emocji i zależności. Intencją artystki jest “zapisanie” i utrwalenie na ogół nie zauważonych zmian, jakie na naszych oczach dokonują się w tej delikatnej materii.
Wystawa będzię eksponowana do 2.04.2000.

“Marta Deskur. Rodzina”
Bunkier Sztuki
10.03-2.04.2000
kurator: Piotr Rypson

Dodaj komentarz